Domů

Historie Penzionu Vysočina

Penzion Vysočina - původní fotografie

     Pro současnou rodinu majitelů Penzionu Vysočina sahá jeho historie až do roku 1920, kdy koupil Josef Doležal zájezdní hostinec a s dcerou původního majitele, Emilií Drožkovou, se oženil. Hostinec byl na tehdejší dobu poměrně velkých rozměrů, měl výhodnou polohu u bývalé Císařské silnice na hlavním tahu Praha-Brno. Byl využíván především projiždějícím formany, kteří zde nocovali a napájeli koně. V přilehlé hospodářské budově byly velké stáje pro koně, kde se prodával oves, seno a vše z vlastního zemědělství. K hostinci manželé Doležalovi obhospodařovali také pole, které k usedlosti patřily a později otevřeli řeznictví.

Pan Josef byl vyučený řezník a ukázal se být i dobrým a obratným uzenářem. Jeho speciální šunka se prodávala nejenom v blízkém okolí, ale byla exportována do Vídně a Drážďan.

Jan PivecSvětová krize zasáhla nejen řeznictví, ale i celý hostinec, který postupně ztratil svoji klientelu. Provoznictví nahradily automobily a železniční doprava.

Roku 1930 se manželé Doležalovi rozhodli změnit klientelu a hostinec přestavět na hotel. V září 1930 začali a 1.6. 1931 byl zahájen provoz v novém, moderním a o jedno poschodí větším hotelu PENSION s kapacitou 15 pokojů. 

Hotel si díky nádherné přírodě a příjemnému prostředí velmi rychle získal dobrou klientelu. Svým moderním vybavením byl v té době jeden z prvních na Vysočině, který měl vodu na pokojích. Rádi se sem vraceli tehdy známí herci Národního divadla v Praze a Brně jako Jan Pivec, František Kreuzmann s rodinou, Ota Motyčka a další. Také se zde ubytovávali bohatí továrnící a živnostníci, o čemž svědčí zachovalá kniha hostů, ve které je mnoho krásných poděkování, veršů a vzpomínek na příjemné prožití dovolené u Doležalů.

 

 

 

Bohuslav LeopoldBohuslav Leopold

     Dne 6. září si připomínáme výročí narození jednoho z nejvýraznějších postav z rodiny současných majitelů, hudebního skladatele a aranžéra Bohuslava Leopolda, významného rodáka ze Škrdlovic. Patřil ve své době k nejmarkantějším postavám hudebního života. Narodil se roku 1888 v rodině hostinských živnostníků. V šesti letech se začal učit houslím, ale bez valného úspěchu, neboť ne každý venkovský kantor se zabýval výukou hudby.

     Zvrat nastal po nastoupení na Českotřebovskou měšťanskou školu, kde ho houslím začal vyučovat Antonín Kleinpeter a mladý Leopold dosahoval značných pokroků. Přes protest svých rodičů nastoupil Bohuslav Leopold k vojenské hudbě do Budapešti, kde započal studium na zdejší hudební akademii u profesora Blocha. Tuto akademii nedokončil, neboť jeho pluk byl převelen. Ve studiu poračoval u profesora Topiče ve Lvově, u profesora Sschwarzensteina v Krakově a u profesora Suchého v Praze. V roce 1917 již působil jako koncetmistr a dirigent v osmdesátičlenném orchestru válečné výstavy v Budapešti.

    Bohuslav Leopold Po roce 1918 se stal členem Šakovy filharmonie, po jejímž rozpuštění sestavil vlastní hudební těleso, se kterým odjel do ciziny, kde po několikaměsíčním působení v Německu a Francii založil komorní kvarteto v Egyptské Alexandrii,, jehož repertoárem byla převážně česká tvorba.

     Leopoldova mnohostrannost vyvrcholila roku 1928 založením nakladatelství Edition Continental, které během necelých pěti let dosáhlo světového formátu, sdružující zvučná jména z celého hudebního světa.

     Zemřel 12.5. 1956 v Praze. K uctění jeho památky je na Penzionu Vysočina ve Škrdlovicích  umístěna pamětní deska.

Zdroj: Kronika obce Škrdlovice